15 Ekim DAX - SP500 Analizi

Ek mali paket çıkacak mı, çıkmayacak mı?
Dünya borsaları ABD hisseleri öncülüğünde gerilemeye devam ediyor. İkinci dalganın büyüme endişelerini artırdığı bir ortamda Hazine Bakanı Mnuchin’in seçimler öncesinde ek mali paketin çıkartılmasının zor olduğunu söylemesi piyasalara satış getirdi. Beklentilerden düşük gelen banka karları da havanın bozmasında etkili oldu. Bizim görüşümüzde değişiklik yok. Seçim öncesi ek mali paket beklemiyoruz.
Ancak küresel risk iştahının azaldığını söylemek için henüz erken. Dolar, yen, altın gibi emin liman yatırım araçlarında önemli bir hareket görülmüyor. Brezilya, Güney Afrika, Endonezya, Türkiye gibi gelişmekte olan ülke hisseleri dünya piyasalarındaki satışa katılmıyor.
Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışıyor. MSCI Türkiye %1,5 artışla en iyi performans gösteren gelişmekte olan hisse endeksi konumunda.
Ancak genele yaygın bir yükselişten çok hisse bazında ayrışmalar söz konusuydu. Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezervinin 320 milyar
metreküpten 400 milyar metreküpe yükseleceği ve 2025 yılından itibaren plato seviyede 15 milyar metreküp çıkartılacağı (yıllık tüketimin %20-25’i) spekülasyonu enerji hisselerinde çok sert yükselişlere neden oldu. Konu ile ilgili detaylı bilgi Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak.

NÖTR