12 Ekim EURUSD - ALTIN Analizi

EUR/USD – ABD’de teşvik paketine dair beklentiler ile parite 1,18 seviyesi üzerinde kalırken, 1,1875 ilk planda direnç konumunda. Avrupa’da artan vaka sayılarının etkisi şu aşamada sınırlı. ECB’nin geçtiğimiz hafta açıklanan toplantı tutanakları Merkez Bankası’nın gerek EUR’nun değeri gerekse enflasyona ilişkin görünüm konusunda düşünüldüğünden çok daha hassas olduğunu net bir şekilde gösterdi. Kaldı ki, tutanaklarda
belirsizlik ifadesinin sık sık kullanılması da ECB’nin görünümü iyileştirmek için adım atmaya hazır olduğuna yönelik sinyaller veriyor. Bu noktada, ECB’nin Ekim ayında olmasa bile bir sonraki toplantısının yapılacağı Aralık ayında ekonomiyi destekleyecek yeni bir adım atma ihtimalinin arttığını düşünüyoruz. Bu yönde beklentilerin güçlenmesi risk iştahını destekleyerek paritenin daha fazla destek bulmasını sağlayabilir.

Teknik açıdan ise sık sık dikkat çektiğimiz gibi ilk etapta 1,1875’e kadar anlamlı bir direnç görünmüyor.

Altın Ons – Henüz somut bir adım atılmamış olsa da ABD’de teşvik paketi beklentilerinin güçlü kalmaya devam etmesi dolar üzerinde baskı yaratırken değerli metallerin ise güç kazanmasını kolaylaştırıyor. Bu kapsamda ons altının 1930 doların üzerini test ettiğini görüyoruz. Kısa vadeli teknik görünüm açısından son derece önemli olduğunu düşündüğümüz 1920-1930 doların üzerinde kalınması durumunda daha yüksek seviyelere kapı açılacaktır. Öyle ki son yükselişle birlikte Ağustos ayından bu yana devam eden aşağı yönlü trend hemen hemen kırılmış durumda. Bu bölgede yerini sağlamlaştırırsa bir sonraki hedef 1945-1955 dolar seviyesi olacağını söylemek mümkün. Bu bölgenin aşılması halinde 1995-2000 sonraki hedef olacaktır.

NÖTR